Gençlik Çalışmaları

GENÇLİK ÇALIŞMALARI DAİRESİ


1. GENÇLİK VE UZMAN DEĞİŞİMLERİ

Uluslararası gençlik ve uzman değişimleri ortak tarih ve kültüre sahip ülkeler başta olmak üzere devletler ve gençler arasında iyi ilişkilerin, karşılıklı saygı ve dostluğun geliştirilmesi, gençlerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunulması ve gençlik çalışmalarının yerinde görülmesi vb. amaçlarla düzenlenmektedir.

Gençlik ve uzman değişimleri kültür, spor, tarih, gönüllülük, barış, çevre, eğitim, göç, ayırımcılık vb. gençleri ve toplumu ilgilendiren birçok temada gerçekleştirilebilmektedir.
Genel olarak şu ana kadar Almanya, Japonya, Güney Kore, Fas, Tunus, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Azerbaycan, Portekiz, Kırgızistan, Romanya, Bulgaristan, Katar, Bahreyn ile gençlik değişimleri gerçekleştirilmiştir.

2. ULUSLARARASI TARİH VE KÜLTÜR PROGRAMLARI:

Uluslararası tarih ve kültür programları ile kadim ve ihtişamlı bir medeniyetin hem mirasçıları hem de taşıyıcıları olarak gençlerimizin Balkanlardan, İspanya’ya; Özbekistan’dan Mekke, Medine ve Kudüs’e, Azerbaycan’dan Kıbrıs’a kadar Medeniyetimizi yakinen müşahede etmeleri, bu konuda hem önceden yapılan eğitimlerle hem de uzman rehberler/tarihçiler eşliğinde elde edilen bilgi ve deneyimlerle bilinçlenmeleri kapsamlı ve doğru bilgiye ulaşmaları sağlanmaktadır.

3. DİĞER ULUSLARARASI FAALİYETLER

Gençlik Kampları, Gençlik Festivalleri, Gençlik Forumları, Gençlik Çalıştayları, Gençlik Gemisi gibi farklı nitelikteki uluslararası gençlik programları düzenlemek ve/veya söz konusu programlara ülkemizin gençlik delegasyonlarıyla aktif katılımını sağlayarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek Gençlik Çalışmaları Dairemizin gerçekleştirdiği diğer faaliyetlerdir.

GERÇEKLEŞTİRİLEN ULUSLARARASI

GENÇLİK PROJE VE PROGRAMLARINDAN ÖRNEKLERUluslararası Gençlik Değişim Programları (15 Ülke)

İrfan Yolunda 3 Şehir; Mekke, Medine ve Kudüs

Evlad-ı Fatihanla Balkanlar

İlimle Yükselen Medeniyete Yolculuk: Endülüs

Gençlerin Öz'e Yolculuğu: Özbekistan

Medeniyetimizin Keşfi: Kudüs

Gençlerin Öz'e Yolculuğu: Türkiye

Gençler Gönül Coğrafyamızı Keşfediyor

Kosovalı 15’liler Çanakkale’de

Uluslararası Gençlik Kampları

Türk Konseyi Gençlik Festivalleri

OECD Gençlik Forumu

Avrupa Konseyi Eğitim Çalıştayları

Dünya Gençlik Gemisi Programları