Manisa 75.Yıl Gençlik Merkezinin ''Geleceğin Geri Dönüşüm Kahramanları'' adıyla gerçekleştirdiği uluslararası gençlik değişiminin ilk etabı 27 Mayıs 2024 tarihinde 17 katılımcı ile Manisa’da başladı.
Atık yönetimi ve sürdürülebilir bir gelecek için farkındalık yaratmayı hedefleyen proje kapsamında, gençleri atık yönetimi ve geri dönüşüm konularında eğitmek ve bilinçlendirmek amaçlanmaktadır. Programda katılımcı gençlere atık yönetimi süreçleri, geri dönüşümün önemi, sıfır atık hedefleri ve doğa koruma konularında eğitimler verilerek gençlerin bu konularda bilinçlenmesi sağlanmıştır. Manisa Valiliği, Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve katı atık bertaraf tesisini ziyaret eden gençlik heyeti Sardes Antik Kentinde gerçekleştirilen drone uçuşunun ardından Pamukkale Traventenlerini gezme imkanı da bulmuştur. 2 Haziran’da sona erecek programın veda gecesinde geri dönüştürülmüş malzemelerden kıyafet tasarımı yapılarak Eko-Fashion yarışması düzenlenecektir.

Programda gençlerin yaratıcılıklarını kullanmaları teşvik edilmiş atık malzemelerin yaratıcı ve yeniden kullanılabilir şekillerde nasıl değerlendirilebileceği konularında bilgi verilerek potansiyellerini ortaya çıkarmaları sağlanmıştır. Gençlik değişiminin ikinci etabının 22-29 Haziran 2024 tarihleri arasında İtalya'da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.