Orta Asya’dan beri geleneksel sanat ve kültürümüz olan “şiir, tiyatro ve Türk Müziği”nin gençlerimiz arasında yaygınlaşması, benimsenmesi ve gençlerimizin sanata sahip çıkan bireyler olarak yetişmesi amacıyla Kültür ve Sanat Yarışmaları adı altında düzenlenen ‘Hayallerini Sahneye Taşı’ sloganıyla Tiyatro, ‘Bir Şiir Bir Nefes’ sloganıyla Şiir okuma, ‘Sahne Sırası Sende’ sloganıyla Türk Müziği, ‘Kim Bilir’ sloganıyla Bilgi yarışmaları başlıyor.

Gençler Arası Tiyatro Yarışmasında ‘Değerler Eğitimi ve Gönüllülük’ konularında gençler tarafından yazılan özgün senaryolar sahneye taşınacaktır. Gençler Arası Şiir Okuma yarışmasında konusu gençler tarafından belirlenen şiirler okunacaktır. Gençler Arası Türk Müziği yarışmasında Türk Halk Müziği-Türk Sanat Müziği, Türk Tasavvuf Müziği, Pop, Özgün, Arabesk ve Rock dallarından eserler seslendirilecektir. Gençler Arası Bilgi yarışmasında ise; Genel Kültür, Tarih, İslam Tarihi, Spor Kültürü, Sayısal Mantık, Sanat, Güncel Konular ve Vatandaşlık konularında hazırlanan çoktan seçmeli sorular gençlere yöneltilecektir.

Gençler Arası Türk Müziği Yarışması; Türk Müziği (Solo Kız/Erkek), Popüler Müzik, (Solo Kız/Erkek) ve Özgün Yorum olmak üzere 5 kategoride ve 18-29 yaş aralığında düzenlenecektir. Gençler Arası Tiyatro Yarışması; 18-29 yaş aralığında ve tek kategoride gerçekleştirilecektir. Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması; 14-17/18-25 Bay/Bayan olmak üzere 4 farklı kategoride yapılacaktır. Gençler Arası Bilgi Yarışması; Lise ve Üniversite olmak üzere 2 farklı kategoride yapılacak olup gruplar üçer kişiden oluşacaktır.

Yarışmalar; İl, Bölge ve Türkiye Finali olmak üzere 3 aşamada gerçekleştirilecek olup, İl birinciliği yarışmaları Ocak-Şubat aylarında, Bölge Finalleri Nisan-Ağustos ayları arasından Türkiye Finali ise Eylül ayında icra edilecektir.

Ödüller;Yarışmalarda Türkiye derecesine giren gençlere ödüller verilmektedir. Yarıştıkları kategoride birinci olan gençler yurtdışı kültür gezisi ile ödüllendirilecekken, ikinci ve üçüncü olan gençlere de anlamlı ödüller verilecektir.