GENÇLERLE SİVİL ANAYASA BULUŞMASI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

14.5.2024

GENÇLERLE SİVİL ANAYASA BULUŞMASI İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

Yer: Demokrasi ve Özgürlükler Adası / İSTANBUL
Tarih: 25.05.2024
Son Başvuru: 20.05.2024

Programa katılımcılar başvurular arasından konuya olan ilgileri ve geçmiş tecrübeleri doğrultusunda seçilecektir.
Seçilen katılımcıların İstanbul’a ulaşımları ve programdan bir gün önce ve bir gün sonra İstanbul’da konaklamaları bakanlığımız yurtlarında karşılanacaktır.

Başvuru sonuçları en geç 21.05.2024 tarihine kadar açıklanacaktır.

Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 25 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda, Türkiye’nin ikinci yüzyılında gençlerin yeni anayasa sürecinde rol ve katılımlarını merkezileştirmek, yeni anayasa çalışmalarında fikir ve beklentilerini dinlemek amacıyla 27 Mayıs Darbesi’nin 64. yıl dönümünde "GENÇLERLE SİVİL ANAYASA BULUŞMASI" gerçekleştirilecektir. 

Sivil Anayasa Çalışmalarında Söz Gençlerde!

25 Mayıs 2024 tarihinde İstanbul Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nda gerçekleşecek programda demokrasi, temel hak ve özgürlükler, aktif vatandaşlık, anayasal düzende yönetim sistemi ve devlet şekli gibi Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ve bütüncül unsurlarının tamamına yönelik farkındalıkların artması ve “Türkiye Yüzyılı” vizyonu kapsamında, gençlerin ulusal, uluslararası tahammül ve sorumlulukları önceleyerek, devlet ve toplum yararına yeni anayasa hedefine katkıda bulunması amaçlanmaktadır.

Sivil Anayasa Buluşması Programı ile, gençlerin sivil anayasa çalışmalarına katılımlarında motivasyon ve sorumluluklarının desteklenmesiyle karar alıcı tasarruflarının gençlik ekseninde kolektif bir anlayışla şekillenmesine katkıda bulunulacaktır. Buluşma, gençlerin beklentilerini ve Türkiye’ye dair hayallerini geniş bir perspektiften yansıtacak şekilde statüko, konjonktür ve çağ gereksinimlerine cevap verecek ölçüde dizayn edilmiştir.

Gençler, alanlarında uzman isimlerin yer aldığı paneller, atölye çalışmaları ve çalıştaylara katılarak Türkiye’nin geleceğine dair alınacak kararlarda söz sahibi olma fırsatı yakalayacaklar.

Katılımcılar, 18-29 yaş aralığındaki başvuru sahipleri arasından anayasa çalışmalarına yönelik ilgi, birikim ve motivasyonlarına göre seçilecektir.

PROGRAMA BAŞVURU YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ!